середу, 17 травня 2017 р.

Урок української мови 7кл. Частини мови, їх правопис і використання у мовленні

Тема: Частини мови, їх правопис і використання у мовленні
Мета:  повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів про самостійні та службові частини        мови,їх правопис і використання в мовленні;розвивати логічне мислення,самостійність  визначати їх граматичні ознаки і використовувати у мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов та повагу до батьків та рідних,  старших поколінь та українських  традиції.
Хід уроку
I. Повідомлення теми та мети уроку
II.Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

Прочитайте текст та виконайте запропоновані до нього завдання.
У світі є батьки і діти. Твій батько і твоя мати-діти своїх батьків і матерів - твоїх дідусів і бабусь. Рід людський складається з поколінь - це велика мудрість нашого буття. Одночасно живуть у світі кілька поколінь – покоління, що відходить; перебуває в розквіті творчих сил, висхідне; і покоління, яке тільки-но з’явилося на світ і починає усвідомлювати своє буття. Крім безлічі інших відносин, наше життя рухається також відносинами поколінь. Ти – в поколінні висхідному. Перед тобою – високо над горизонтом сонце. До полудня ще дуже далеко. Життя уявляється тобі неозорним, чарівно прекрасним , яскравим і разом з тим загадковим полем, ти сповнений сил і райдужних надій. Попереду тебе два покоління – покоління, для якого сонце в зеніті, і покоління, чиє сонце схилилося на захід.
  Людина смертна, але безсмертний народ. Його безсмертя – в наступності поколінь. Мудрість віків зберігається в книжках і нашій історії, а багатства народної душі зберігаються в пам’яті, серці, у вчинках старших поколінь – твоїх батьків. Тим, ким ти став і ким станеш у майбутньому, ти зобов’язаний старшим поколінням. Ти пригадай, як вразив тебе допитливий, пильний, вдумливий і разом з тим здивований погляд дідуся чи батька, - погляд, спрямований ніби в саму душу твою, погляд тривожний і неспокійний.
       Це дід твій і батько твій …   …  в тобі самих себе, … , як їм … … себе в тобі, і що ти … … сам в собі – своє. Вони … право так … на тебе.
       Повага, шанування старших поколінь – закон нашого життя. Поважати старших треба тому, що вони мудріші. Духовного багатші за тебе.
       Кожної хвилини спілкування із старшими умій вчитися на них. Не будь самовпевненим. Не думай, що коли ти молодий і сповнений сил, - ти все можеш. Є речі, які посильні тільки для старості, тому що в ній – мудрість багатьох поколінь. Воля і слово старших – закон для всіх нас. (В. Сухомлиньський.)
1.Завдання:
а) Визначити тему та основну думку тексту, доберіть заголовок.
б) Зясувати тип та стиль мовлення даного тексту
в) За допомогою яких слів досягається зв’язність тексту ?




2. Аукціон знань
а) Який розділ науки про мову вивчає частини мови ?
б) Що є основною одиницею морфології?
в) Що таке частина мови?
г) На які групи поділяються частини мови?
д) Скільки в українській мові частин мови?
ж) Назвіть,  за якими спільними ознаками характеризуються самостійні частини мови?
з) Чим відрізняються службові частини мови від  самостійних?
и) За відмінковими закінченнями іменники в української мові поділяються на …
к) У чому полягає особливість вигуків ?
л) Яка самостійна частина мови не змінюється?
м) Яка частина мови називається займенником?
н) Назвіть ступені порівняння прикметників?
о) Назвіть форми дієслів?
3. Зробити морфологічний розбір першого абзацу тексту.
4. Дослідження – характеристика .
 Переписати другий абзац тесту, з’ясувати якими членами речення виступають самостійні частини мови.
5. Вправа « Редактор»
Відновити третій абзац тексту , дібравши потрібні дієслова з довідки.
Довідка: замислюватися, намагаються, побачити, удалося,  створити, повторити, дивишся, мають.
6.Розподільний диктант
Клас ділиться на пари, кожна з яких виписує запропоновану частину  мови з тексту.
7.Рефлексія
Слова і вислови запишіть у три колонки залежно від того, як пишуть частини, розділені рискою і разом, через дефіс, окремо.
У нас по/простому, зменшив у/двоє, у/трьох селах, поговорили по/простому, оживає степ у/день, сніг падає з/гори, брів по/твоєму сліду, не  сьогодні/завтра, змагаємося по/дружньому, перебігає по/осінньому полю, по/перше, зжовкле по/осінньому листя, збігає з/гори тої, знане з давніх/давен, заглянув у/двоє дверей, радились у/трьох, хай буде по/твоєму.
З других букв складіть закінчення вислову В. Сухомлинського: «Треба тонко відчувати три речі:»
8.Творча робота.
Скласти зв’язне висловлювання на тему «Традиції моєї родини» використовуючи прикметники  вищого ступеня порівняння.




Підсумок уроку
Інтерактивна вправа  « Мікрофон»
Закінчити речення:
А)Найскладнішим у роботі для мене було…..
Б)Я вийшла зі скрутної ситуації таким чином….
Домашнє завдання.Виписати з усної народної творчості 10 прислівїв про сімю,родину.Підготуватися до написання твіру-роздуму «Чому слово старших-закон для всіх?»

вівторок, 3 січня 2017 р.

Сокорчук Лариса В’ячеславівна

учитель  української мови та літератури,
філія НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка-гімназія "Межирічківська загальноосвітня школа"

http://docvid2016.blogspot.com/2016/12/blog-post_94.html

АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНИХ ТА ТВОРЧИХ  ЗАВДАНЬ
(з досвіду роботи)

Навчання в сучасній школі має забезпечити оптимальні передумови для само-
реалізації особистості, допомогти розкрити всі задатки закладені у ній приро-
дою,здатність висловлювати та захищати власну думку,вільно дискутувати на
будь-яку тему,бути ініціатором добрих справ. Тому свою роботу спрямовую на
виявлення творчого потенціалу дітей,які приходять з молодших класів,щоб про-
довжувати розвивати в них фантазію,уяву,мислення і творчий підхід до вивчен-
ня  української мови та літератури.
Добираю такі методи та прийоми, які 
допомагають мені поступово розвивати пізнавальні та особистісні здібності
учнів,стимулюють до самостійних та творчих робіт, заохочують вчитися не з примусу, а за бажанням. Створюю на уроках атмосфери довіри,  доброзичливості, поваги, взаємодопомоги, привітного ставлення.
    Починаючи з 5 класу навчаю дітей складати та писати твори різних жанрів,
типів та стилів мовлення. Після вивчення усної народної творчості пропоную написати власну казку. Для активізації фантазії,мислення використовую елементи літературної гри: «Хто і що зробив», «Казка по ланцюжку», «Казка навиворіт».
Працюючи в парах, групах,відповідаючи на поставлені запитання,діти складають колективні твори,обговорюють та оцінюють їх,згадують,які художні засоби характерні казці. На наступному етапі уроку кожен дістає з «Чарівного мішечка» листочок,на якому зображено головного героя про якого потрібно буде написати казку та алгоритм запитань,які допоможуть скласти послідовний та зв'язний текст. Допомагаю дітям скласти план за яким вони будуть писати власний твір. Учні самостійно пишуть казку,добирають заголовок, малюють до неї ілюстрації та оформляють у вигляді книжечки.
      Під час вивчення  календарно-обрядових та родинно-побутових пісень про-
поную записати улюблені пісні своєї родини та упорядкувати пісенник «З уст моєї мами або бабусі». Такий вид роботи активізує пізнавальну діяльність, роз-
виває творчий потенціал,виховує шану до народних пісень та традицій.
 На уроках зв'язного мовлення часто використовую психологічні тренінги за до-
помогою яких діти описують(усно чи письмово) зорові картини, що постають
у їх уяві; прослухавши фонограму-мелодію за допомогою словесних засобів.
При цьому застосовую такі методи: «Я бачу слово», «Малюю музику словами»,
«Я –фотограф».
Вивчаючи поезії  А.Малишка «Пісня про рушник», « Вчителька», «Стежина»
 Д Павличко  «Два кольори», В.Сосюри «Любіть Україну», В. Симоненко
«Лебеді материнства», пропоную учням прослухати ці твори в музичному супроводі. Поєднання музики та поезії дає змогу по – новому сприйняти твір,
розкрити багатство та красу слова, розширити кругозір, заохочує  до вивчення
поезії напам'ять.
     Для розвитку вміння зіставляти,порівнювати, знаходити спільне та відмінне мені допомагають графічні методики « Діаграма Вена» та «Круги Єйлера».
Такі форми роботи допомагають учням самостійно  працювати з текстом твору,аналізувати вчинки героїв,порівнювати художню манеру письменників та робити власні висновки. Після чого пропоную написати письмову роботу. Наприклад, «Порівняльна характеристика Толика та Федька за оповіданням В Винниченка «Федько-халамидник».
     Проводжу й дослідницьку роботу як засіб розвитку рефлексії. Після знайомства з біографією письменника пропоную знайти факти з життя і творчості,про які не згадувалося на уроці. Учні досліджують риси характеру героїв,середовище в якому він живе,людей з якими спілкується,думки, подіїйого участю, мовну тканину твору. Діти виписують цитати, художні засоби,пишуть повідомлення,створюють проекти. Пропоную завдання: Пояснити значення прізвищ головних героїв(Запорожці, Многогрішний, Терпелиха, Половці та інші);
-Чому таку, а не іншу назву дав автор твору?
 На уроках мови пропоную лінгвістичні дослідження словосполучень і речень,
орфограм.
    При вивченні розділу «Лексика» практикую роботу з словниками, довідковою літературою,енциклопедіями. Учні з задоволенням з'ясовують значення слів та  походження фразеологічних зворотів, застосовую прийоми «Сніжна грудка», «Фольклорний калейдоскоп».
Ефективним для активізації творчих здібностей є  створення проблемних  ситуацій або питань:  Яка  краса врятує  світ?,  Чи притаманний  спосіб  життя Фарбованого Лиса сучасникам?’’  ‘’ Чи живуть   ‘’Лиси’’  наш час?’’  ,  ‘’Чому Лоскотона показано в образі дядька , а не хлопчика чи дідуся?’’   Діти працюють  в парах , групах , дискутують , доводячи при цьому свою точку зору. Така форма роботи навчає вислухати думку  співробітника до кінця, не, заперечуючи або погоджуючись , формує культурну мови, розвиває критичне мислення
   Продовжую роботу щодо активізацій пізнавальної діяльності на позакласних заходах. З  цією метою проводжу предметні тижні, конкурси, вікторини, літературні  інсценізації, українські вечорниці, мовознавчі турніри,  інтелектуальні ігри, читацькі конференції. Такі форми роботи допомагають мені розвивати інтерес учнів до читання книг, в повному обсязі розкрити  їх нахили та інтереси, виховувати загальнолюдські  цінності, прививати любов до народних традицій, готувати до самостійних дій та громадянської активності.    


http://docvid2016.blogspot.com/search/label/Лариса%20Сокорчук