середу, 17 травня 2017 р.

Урок української мови 7кл. Частини мови, їх правопис і використання у мовленні

Тема: Частини мови, їх правопис і використання у мовленні
Мета:  повторити, узагальнити й систематизувати знання учнів про самостійні та службові частини        мови,їх правопис і використання в мовленні;розвивати логічне мислення,самостійність  визначати їх граматичні ознаки і використовувати у мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов та повагу до батьків та рідних,  старших поколінь та українських  традиції.
Хід уроку
I. Повідомлення теми та мети уроку
II.Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

Прочитайте текст та виконайте запропоновані до нього завдання.
У світі є батьки і діти. Твій батько і твоя мати-діти своїх батьків і матерів - твоїх дідусів і бабусь. Рід людський складається з поколінь - це велика мудрість нашого буття. Одночасно живуть у світі кілька поколінь – покоління, що відходить; перебуває в розквіті творчих сил, висхідне; і покоління, яке тільки-но з’явилося на світ і починає усвідомлювати своє буття. Крім безлічі інших відносин, наше життя рухається також відносинами поколінь. Ти – в поколінні висхідному. Перед тобою – високо над горизонтом сонце. До полудня ще дуже далеко. Життя уявляється тобі неозорним, чарівно прекрасним , яскравим і разом з тим загадковим полем, ти сповнений сил і райдужних надій. Попереду тебе два покоління – покоління, для якого сонце в зеніті, і покоління, чиє сонце схилилося на захід.
  Людина смертна, але безсмертний народ. Його безсмертя – в наступності поколінь. Мудрість віків зберігається в книжках і нашій історії, а багатства народної душі зберігаються в пам’яті, серці, у вчинках старших поколінь – твоїх батьків. Тим, ким ти став і ким станеш у майбутньому, ти зобов’язаний старшим поколінням. Ти пригадай, як вразив тебе допитливий, пильний, вдумливий і разом з тим здивований погляд дідуся чи батька, - погляд, спрямований ніби в саму душу твою, погляд тривожний і неспокійний.
       Це дід твій і батько твій …   …  в тобі самих себе, … , як їм … … себе в тобі, і що ти … … сам в собі – своє. Вони … право так … на тебе.
       Повага, шанування старших поколінь – закон нашого життя. Поважати старших треба тому, що вони мудріші. Духовного багатші за тебе.
       Кожної хвилини спілкування із старшими умій вчитися на них. Не будь самовпевненим. Не думай, що коли ти молодий і сповнений сил, - ти все можеш. Є речі, які посильні тільки для старості, тому що в ній – мудрість багатьох поколінь. Воля і слово старших – закон для всіх нас. (В. Сухомлиньський.)
1.Завдання:
а) Визначити тему та основну думку тексту, доберіть заголовок.
б) Зясувати тип та стиль мовлення даного тексту
в) За допомогою яких слів досягається зв’язність тексту ?




2. Аукціон знань
а) Який розділ науки про мову вивчає частини мови ?
б) Що є основною одиницею морфології?
в) Що таке частина мови?
г) На які групи поділяються частини мови?
д) Скільки в українській мові частин мови?
ж) Назвіть,  за якими спільними ознаками характеризуються самостійні частини мови?
з) Чим відрізняються службові частини мови від  самостійних?
и) За відмінковими закінченнями іменники в української мові поділяються на …
к) У чому полягає особливість вигуків ?
л) Яка самостійна частина мови не змінюється?
м) Яка частина мови називається займенником?
н) Назвіть ступені порівняння прикметників?
о) Назвіть форми дієслів?
3. Зробити морфологічний розбір першого абзацу тексту.
4. Дослідження – характеристика .
 Переписати другий абзац тесту, з’ясувати якими членами речення виступають самостійні частини мови.
5. Вправа « Редактор»
Відновити третій абзац тексту , дібравши потрібні дієслова з довідки.
Довідка: замислюватися, намагаються, побачити, удалося,  створити, повторити, дивишся, мають.
6.Розподільний диктант
Клас ділиться на пари, кожна з яких виписує запропоновану частину  мови з тексту.
7.Рефлексія
Слова і вислови запишіть у три колонки залежно від того, як пишуть частини, розділені рискою і разом, через дефіс, окремо.
У нас по/простому, зменшив у/двоє, у/трьох селах, поговорили по/простому, оживає степ у/день, сніг падає з/гори, брів по/твоєму сліду, не  сьогодні/завтра, змагаємося по/дружньому, перебігає по/осінньому полю, по/перше, зжовкле по/осінньому листя, збігає з/гори тої, знане з давніх/давен, заглянув у/двоє дверей, радились у/трьох, хай буде по/твоєму.
З других букв складіть закінчення вислову В. Сухомлинського: «Треба тонко відчувати три речі:»
8.Творча робота.
Скласти зв’язне висловлювання на тему «Традиції моєї родини» використовуючи прикметники  вищого ступеня порівняння.




Підсумок уроку
Інтерактивна вправа  « Мікрофон»
Закінчити речення:
А)Найскладнішим у роботі для мене було…..
Б)Я вийшла зі скрутної ситуації таким чином….
Домашнє завдання.Виписати з усної народної творчості 10 прислівїв про сімю,родину.Підготуватися до написання твіру-роздуму «Чому слово старших-закон для всіх?»